.
×

Për këtë verë harroni pushimet në Shqipëri, ja çfarë moti do të ketë 

Kjo fundjavë do të kalojë me vranësira dhe kthjellime në zonat e ulëta e ulje të lehtë të temperaturave në zonat bregdetare.

Ndërsa zonat e ulëta por kryesisht ato malore, gjatë të dy pasditeve të fundjavës do të kenë vranësira të shpeshta dhe shira të përkohshëm të cilët pasditen e së shtunës fokusohen kryesisht në Veri – Verilindje por pasditen e së dielës, zhvendosen kryesisht në Juglindje dhe pjesërisht në zonat Qendrore të Shqipërisë.

Sipas Meteoalb, fundjava sjell freskim të ndjeshëm të mot si pasojë e masave ajrore që vijnë nga Europa Veriore duke bërë që maksimumi termik në territor të ulet në 32°C, vlera këto pike të muajit korrik.

Në të njëjtat vlera termike Shqipëria vijon pjesën e parë të javës që vjen por sërish pas të enjtes pritet rritje e ndjeshme e temperaturave duke kulmuar fundjavën tjetër në vlera maksimale mbi 34°C.

Përsa i përket prezencës së shirave në javën e dytë të korrikut, do të jenë prezente gjatë pasditeve në formën e rrebesheve të shkurtra kryesisht në Veri dhe zonat Lindore por shumë pak rrezikohen zonat Qendrore ndërsa bregde vijon në kushtet e mot kryesisht të kthjellët.