.
×

Pas mbështetjes që u dha myslimanëve, kryeministrja e Zelandës rrezikohet me jetëBotapress, 23 Mars-Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka pranuar mesazhe kërcënuese në rrjetet sociale.Një imazh i një arme ju dërgu asaj dy ditë më parë me titullin, ‘ ju e keni radhën’.

Ato llogari të twitterit që dërguan imazhe të tilla, u mbyllën.

Pasi, të njëjtat ishin ngarkuar me fjalime të urrejtjes supremaciste anti-islamike, anti të bardhëve.Kujtojmë se, në javë më parë, të paktën 50 muslimanë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën kur një terrorist, i identifikuar si Brenton Tarrant (28), i lindur në Australi, hyri në xhamitë Al Noor dhe Linwood në Christchurch të Zelandës së Re dhe qëlloi mbi adhuruesit, duke përfshirë katër fëmijë më të vegjël se 18 vjeç.