[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Papa Françesku: Mungesa e ujit mund të shkaktojë konflikt botërorMungesa e ujit mund të shkaktojë konflikt dhe i gjithë globi mund të jetë në rrugën e saj për një luftë të madhe botërore mbi ujë, ka paralajmëruar Papa Francis, duke shtuar se situata është shumë “urgjente”.

“E drejta për ujë është thelbësore për mbijetesën e personave dhe vendimtare për të ardhmen e njerëzimit,” tha Papa gjatë një takimi me ekspertë ndërkombëtarë që marrin pjesë në një “dialog të ujit” në Akademinë Papnore të Shkencave më 24 shkurt.

Papa tha se të dhënat e e publikuara për ujin nga Kombet e Bashkuara nuk mund të lënë botën indiferente.

Menu Title