[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Pa nanë,pa babë, historia e trishtë e djaloshit që u nda nga jeta për fajin e mjekëve të QKUK-sëA.B, 6 vjeçar, nga Peja, ndërroi jetë dy ditë më parë Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), por kjo vdekje u mbajt larg nga mediat dhe nuk u bë shumë zhurmë në lidhje me skandalin që bënë mjekët e spitalit në Pejë dhe në QKUK.

Gazeta Metro zbuloi skandalin e spitalit të Pejës dhe QKUK’së, ku një pakujdesi e madhe nga dy anët ku morri jetën 6 vjeçarit, familja ka treguar A.B vdiq për fajin e mjekëve.

Por, kush është A.B, 6 vjeçari nga Peja? A.B ishte një fëmijë që rritej jetim, nga gjyshi dhe gjyshja e tij. 6 vjeçari mbeti i vetëm kur i vdiq babai, pasi nëna e tij e braktisi atë duke e lënë në përkujdese të prindërve të burrit.

Kështu për të u përkujdes rrethi i ngushtë familjarë, por më afër ti ishin gjyshi dhe gjyshja e tij të cilët nuk ju ndanë asnjëherë, me të vetmin qëllim që ta rritet sikurse fëmijët e tjerë, transmeton Gazeta Metro. Por, nata e 16 prillit për familjen nga Peja ishte e dhimbshme, pasi ai ju vdiq në duar, pasi mjekët thanë se A.B do të zgjohet nga koma dhe do të bëhet mirë.

Edhe një person ka humbur jetën si shkak i pakujdesisë nga ana e stafit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Fatkeqësisht, viktima këtë herë ka qenë një 6 vjeçar, i cili vdiq pas një sulmi në tru.

Gazeta Metro ka zbuluar nga familjarë të viktimës se, A.B, 6 vjeç, nga Peja ka vdekur dy ditë më parë në Klinikën Infektive të QKUK’së, pas një sulmi në tru, për të cilin mjekët ‘’nuk ishin në dijeni’’ deri vonë, e thanë se do t’i kalojë shumë shpejt.

Pavarësisht vizitave tek mjeku, viktimës i ishte thënë se ka vetëm temperaturë dhe grip, pa i bërë ndonjë analizë më të gjerë.  Ndërsa, rastin e kanë konfirmuar edhe familjarët e tij, të cilët po thonë se vdekja e djaloshit ka ardhur krejt si shkak i mospakujdesisë së mjekëve në QKUK.

Në vazhdim do të sjell edhe raportin mjekësor të vdekjes së 6 vjeçarit././

Menu Title