[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

New York Times: Gashi, dikur djalë refugjat, tani një “Trap Phil Collins”Vite më parë, reperi nuk ishte i famshëm ndërsa sot ka miliona transmetime të projekteve muzikore në platformën ‘SoundCloud’ dhe marrëveshje me kompaninë ‘RCA Records’.

Kështu e nis artikullin, prestigjiozja ‘The New York Times’ për reperin me prejardhje kosovare, Gashin.Labinot Gashi i njohur si Gashi, ka 29 vite, i lindur në Tripoli, Libi. Gashi dhe familja e tij jetuan në 24 vende derisa të vendoseshin në Brooklyn kur reperi ishte 11 vjeç, shkruan ‘The New York Times’, përcjell portali GazetaBlic.

Ndërsa, tani ai jeton në Kaliforni në një shtëpi në lagjen ‘Beverly Hills’. Këtë shtëpi, e kishte blerë për prindërit në vitin 2017-të. Gashi, është një reper dhe këngëtar mjaft i kërkuar. Ai ka bashkëpunuar me ‘DJ Snake’, French Montana dhe emra të tjerë të mëdhenj të industrisë muzikore.Stili i tij unik (ai ndonjëherë vë një shall të lidhur në kokë) dhe tekstet e tij kanë të bëjnë me problemet në shoqëri (kënga e tij ‘Komente në YouTube’ merret me sulmin që iu bëhet njerëzve në internet) i kanë dhënë famën.

‘Është shumë e rrallë për një fëmijë si unë, një refugjat të thotë gjëra të tilla si: Unë jetoj në LA, unë i zhvendosa prindërit në një shtëpi më të madhe, unë i bleva babait tim një makinë. Nuk duket shumë e vërtetë’, tha Gashi për ‘New York Times‘.Gjatë një takimi me kompaninë, ‘RCA Records’ ai dëshiroi një sallë konferencash ku ata e firmosën kontratën në atë në vend. ‘Gjatë gjithë jetës sime, unë kurrë nuk mund të qëndroj në një vend kur dëgjoj muzikë’,  kishte thënë Gashi.

Si një djalë i ri në Mynih, Gashi bëri para për familjen e tij duke kryer lëvizje të Michael Jackson nëpër rrugë. Në vitin 2016-të, një video e tij duke vallëzuar në single-in ‘Mosrespektimi‘, e xhiruar nga nëna e tij, u ndez në internet, duke bërë miliona transmetime në ‘SoundCloud‘ pastaj reperi erdhi deri në një marrëveshje me kompaninë ‘Roc Nation’.Në muajin janar, Gashi publikoi coverin e këngës, ‘Hurt‘ të Nine Inch Nails. Muajt në vijim, ai realizoi projektin ‘My year’ në bashkëpunim me Geazy.

‘Gjë që më tronditi ishte se sa e vogël ishte studio,‘ tha Gashi. ‘Gjithçka në TV duket jashtëzakonisht e madhe, por në të vërtetë është si një auditor i vogël i shkollës fillore’, shtoi ai.Albumi i tij debutues me ‘RCA Records’ lansohet këtë vit. ‘Albumi në thelb ka të bëjë me një reper, i cili ka ngecur në një makinë kohe dhe është i detyruar të bëjë muzikë të viteve të 80-ta‘, tha ai. ‘Unë jam kurthi Phil Collins.’Para marrëveshjes, Gashi kishte ndihmuar babain, i cili punonte si rojtar në ndërtesën e banesës së familjes së tij në Brooklyn.

‘Njerëzit do të më ngacmojnë dhe do të thonë: Si mund të jetë ai reper nëse është një pleh? Nëna ime më tha: Pse nuk vë maskë që të mos të shohin?’Kështu që, reperi rrallëherë shihet pa maskë: ‘Unë vë maskën time para një koncerti për t’u futur në zonën time’, përfundoi ai për ‘The New York Times’.

Menu Title