[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Mustafa: Dita e Pavarësisë së SHBA’ve, moment kthese për historinë botëroreBotapress 4 Korrik – Me rastin e 4 Korrikut – Ditës së Pavarësisë së SHBA’ve, kryetari i LDK’së, Isa Mustafa dërgon këtë mesazh urimi për popullin dhe qeverinë amerikane. Mustafa ka thënë se Dita e Pavarësisë së SHBA-ve, moment kthese për historinë botërore.

Ky është shkrimi i plotë:

“Në emër të Lidhjes Demokratike të Kosovës e uroj Qeverinë dhe popullin e SHBA-ve, për Ditën e Pavarësisë – 4 Korrikun.

Kjo ditë është moment kthese për historinë botërore dhe shënon arritjen e suksesshme të të gjithë atyre që i besuan idealit për liri, demokraci dhe paqe.
Për idealet e njejta populli i Kosovës u mishërua dhe kjo lidhje e përbashkët mes SHBA-ve dhe Kosovës e ka shndërruar Kosovën në aleatin e parezervë që SHBA-të e kanë sot dhe do ta kenë gjithmonë edhe në të ardhmen.
Shfrytëzoj rastin ta shpreh mirënjohjen e thellë për mbështetjen e paparë të SHBA-ve që e ka dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, dhe sot për zhvillimin e saj.

Pa mbështetjen e SHBA-së, çlirimi dhe vetë ekzistenca e Kosovës si shtet do ishin thuajse të pamundura, andaj i jemi përjetësisht mirënjohës./

Menu Title