.
×

Miliarderi misterioz që bleu shtëpi prej 262 milionë dollarëshEdhe për tregun ultra-luksoz të pasurive të patundshme në Londër, ky çmim është i bujshëm: më shumë se 262 milionë dollarë për një rezidencë prej 45 dhomash në Knightsbridge.

Për blerësin, Cheung Chung Kiu, nuk është blerja e tij më e shtrenjtë. Kryetari kinez i C C Land Holdings Ltd ka bërë dhe më parë blerje stratosferike sikurse rasti i terrenit në Peak në Hong-Kong për 656 milionë dollarë më 2015, një rekord në atë kohë.

C C Land tashmë ka bërë blerje të konsiderueshme asetesh në Londër pas dekadash në Kinë, pjesë e një grupi të rrallë firmash të pasurive të patundshme aziatike me një ekip të bazuar në Britani, i cili realizon marrëveshjet dhe merr vendimet kyçe për kompaninë.

Por, përtej të gjitha investimeve të tij, dihet shumë pak rreth Cheung jashtë qarqeve ultra të pasura në Kinë dhe Hong-Kong, ku shtypi vendor ka raportuar se ai është pjesë e një rrethi pokeri privat, the Big Two Club, që përfshin tifozët pronë Joseph Lau i Estates Holdings Ltd Kineze, Hui Ka Yan e Grupit Evergrande të Grupit Evergrande dhe Henry Cheng Co New Development Development Co, transmeton Scan.

Detaje se si ai grumbulloi dhe harxhon pasurinë e tij janë të vështira për t’u gjetur, sikurse edhe vetë ai dëshiron (të mbetet sekret), përcjell albinfo.ch.

“Grupi ka shumë investime në Kinë, unë gjithashtu investova në emrin tim personal”, u tha Cheung mediave kur ndoqi Konferencën Konsultative Politike të Kinës në vitin 2018. “Por ju thjesht nuk do të dini asgjë rreth saj”.

Ndërsa C C Land formon pjesën më të madhe të biznesit publik të Cheung, është vetëm një pjesë e vogël e një rrjeti të gjerë. Ai ka aksione në të paktën 15 kompani publike dhe aktualisht qëndron në tri borde, duke përfshirë C C Land, sipas të dhënave të bursës së Hong-Kongut. Bazuar në këto zbulime, ai ia vlen të paktën 1 miliard dollarë, sipas Indeksit të Bloomberg Billionaires.

Nuk dihet shumë për miliarderin enigmatik, i cili kohët e fundit është shfaqur si një mbrojtës i skenës së arteve në Londër. C C Land sponsorizoi ekspozitën e Pierre Bonnard në galerinë Tate Modern vitin e kaluar dhe është një sponsor i programit Skulpturë në qytet. Ai është i njohur si shumë i thjeshtë, aspak kujdesshëm për paraqitjen e tij.

Cheung është mbiquajtur Li Ka-shing i Chongqing nga shtypi lokal, duke nënkuptuar statusin e tij të miliarderit, lidhjet e pasurive të patundshme dhe vendin e lindjes së tij. Ashtu si Li, Cheung gjithashtu ka shitur asete në territorin e Kinës, ndërsa lëronte para jashtë shtetit.

Kompania është kritikuar nga media kineze për “tërheqjen e investimeve nga vendi”, duke asgjësuar asete në shkallë të gjerë.