[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Merkel paralajmëron largimin nga politika: Kam vendosur të mos garojë për mandat të pestëKancelarja gjermane, Angela Merkel, ka përsëritur të enjten se është e prerë sa i përket vendimit që të mos kërkojë një mandat të pestë si kancelarë e fuqisë më të madhe ekonomike në Evropë.

E pyetur nga televizioni “ZDF” në një intervistë nëse po rikonsideron vendimin për shkak të situatës me koronavirusin, Merkel ka thënë se është “e prerë” në vendimin e saj se ky është mandati i saj i fundit.Në tetor të 2018-s, Merkeli kishte njoftuar se po largohet nga posti i lideres së CDU-së dhe se nuk do të kërkonte një mandat të pestë si kancelarë më 2021.

Menu Title