.
×

Kushtet e Vuçiqit për vazhdimin e dialogut: AKS-ja dhe kompromisiKryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq sonte në Sofje në bisedë me shefen e diplomacisë së BE-së Federica Mogherini ka thënë se kushtet për vazhdimin e dialogut me Kosovën janë formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe dhe të tregohet qartë se pala tjetër pranon kompromisin, transmeton Koha.net.

 

“Po, vijmë në dialog, mund ta caktoni kur të doni, por së pari duhet të përfundojë procesi i filluar dhe të formohet AKS-ja e kushti i dytë është që pala tjetër të jetë e gatshme për bisedime kompromisi. Të shkojmë në biseda dhe të na mbajnë fjalim për territorin, e ata vetëm territori u intereson, për këtë tashmë e kemi treguar qartë”, citon tanjug fjalët e Vuçiqit.

 

I pyetur në ka folur me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi, ai ka thënë se me të ka këmbyer disa fjali kurtuazie.