[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kush e mundi Ramush Haradinajn në Kamenicë dhe sa vota mori Shpend Ahmeti (Lista e plotë e koalicionit AAK-PSD)Koalicioni AAK-PSD në komunën e Kamenicës ka dalë e treta në zgjedhjet që u mbajtën të dielën. Komuna që udhëhiqet nga nënkryetari i PSD-së, Qëndron Kastrati, ka arritur të marrë 15,07% ose 2 mijë e 344 vota.

Nga ky koalicion, kandidati me numër 90 në listë, Faton Jakupi ka marrë 1 mijë e 860 vota më shumë se kandidati i këtij koalicioni për Kryeministër, Ramush Haradinaj i cili është renditur i dyti me 1 mijë e 445 vota. Kryetari i Prishtinës dhe PSD-së, në Kamenicë ka marrë vetëm 51 vota.

Kjo është renditja e kandidatëve për deputetë nga koalicioni AAK-PSD në Kamenicë:

Faton Jakupi 1860

Ramush Haradinaj 1445

Gëzon Kastrati 1380

Rexhep Kadriu 807

Ahmet Isufi 560

Besa Baftiu 363

Shpend Ahmeti 51

Në zgjedhjet e 6 tetorit, koalicioni AAK-PSD zuri vendin e katërt me 11,57% ose 92 mijë e 149 vota, pas Lëvizjes Vetëvendosje, LDK-së dhe PDK-së.

Menu Title