[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kush e ‘mori në qafë’ botën me koronavirus? 

Botapress 24 Nentor- Pas një studimi të fundit nga mjekët italianë që thotë se koronavirusi mund të jetë regjistruar në Itali në shtator 2019, është shfaqur Kina, e cila deri më tani është konsideruar burimi i këtij virusi.

Sipas New York Post, Kina e përdori raportin në favor të saj për të injektuar “krimbin e dyshimit” në pikëpamjen e pranuar deri më tani se rajoni i saj Wuhan është burimi i koronavirusit vdekjeprurës që shkaktoi pandeminë globale dhe i “mbylli” shumë vende.

Zyrtarët e Pekinit tani po shtyjnë qëllimisht atë studim italian, sipas të cilit është e mundur që virusi COVID-19 të jetë përhapur në Evropë në shtator 2019, tre muaj para se rasti i parë në Kinë të konfirmohej zyrtarisht.

Sidoqoftë, Kina më parë ka vënë në pikëpyetje pozicionin se është burimi i infeksionit, duke pretenduar se Spanja është burimi i virusit, si dhe se virusi u soll në Wuhan nga ushtarët amerikanë vitin e kaluar, gjatë stërvitjeve ushtarake.

Pekini tani po përfiton nga një raport nga Instituti Kombëtar Italian i Kancerit, i cili, bazuar në kërkimet e bëra mbi pacientët me kancer para fillimit zyrtar të pandemisë, arriti në përfundimin se ata pacientë kishin antitrupa të caktuar karakteristikë të ngjashëm me të pacientëve me koronavirus.

Të gjitha mediave u është dhënë një sinjal për të “shtyrë” atë informacion, shkruajnë mediat botërore.

“Kjo tregon edhe një herë faktin se monitorimi i burimit të virusit është një proces i komplikuar që duhet t’u lihet shkencëtarëve”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze.

Pasi e bindi fillimisht botën se Kina ishte burimi i virusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë më pas njoftoi se ishte akoma e mundur që virusi të ishte përhapur fshehurazi diku tjetër, dhe jo në Kinë.

Sidoqoftë, shumë shkencëtarë janë ende skeptikë në lidhje me studimin italian, duke pretenduar se përfundimi dhe zbulimi i tyre nuk përjashton mendimin se Kina ka qenë burimi i pandemisë botërore.

Kina është akuzuar prej kohësh se është vonuar ndjeshëm në raportimin e pandemisë, kështu që nuk dihet saktësisht kur u shfaq atje, dhe përveç kësaj, Kina ka lidhje shumë të forta ekonomike me Italinë veriore, sipas “UK Times”.

Menu Title