[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kush do të zëvendësojë Angela Merkel pas largimit të saj nga politika?Angela Merkel kancelarja e Gjermanisw ka thënë se ajo do të qëndrojë do tw twrhiqet si Kancelari gjerman kur afati i saj i fundit të përfundojë në vitin 2021, raporton Botapress.

Merkel, e cila ka mbajtur postin që nga viti 2005, tha se qeveria e saj kishte humbur kredibilitetin pas një rezultati zgjedhor të zgjedhjeve në Hessen në fundjavë, gjë që e pa CDU-në që të fitonte fitore, por ranë gati 11 pikë në zgjedhje.

Ndërsa tani parashikohen të gjithë politikanët që do të mund ta zëvendësonin atë nga partia e saj, dukë u bërë kështu kandidat për udhëheqje të ardhshëm të shtetit gjerman.

Annegret Kramp-Karrenbauer

Sekretare e tanishme dhe e përgjithshme i CDU dhe një aleate e ngushtë e Merkelit, ndihmësit kanë thënë se Kramp-Karrenbauer është e etur të marrë përsipër atë si udhëheqëse të partisë në dhjetor.

Ajo më parë ka shërbyer si Presidente e Ministrit për shtetin Saarland, duke rritur votën e CDU-së atje në vitin 2017, madje edhe kur ra në nivel kombëtar, shkruan Botapress.

Jean Spahn

Spahn aktualisht shërben si Ministër i Shëndetësisë dhe ka avokuar tërheqjen e CDU më tej nga e djathta dhe nga qëndrimi i qendrës së Merkelit.

Ai ka sfiduar me Merkel në të kaluarën dhe ka marrë një vijë të vështirë mbi imigracionin, e cila është bërë një çështje e humbur për partinë e tij.

Friedrich Merz

Merz, një kritik i ashpër dhe për shumë kohë i Merkelit, ishte emri i parë që u shfaq si zëvendësim i saj i mundshëm, shkruan Botapress.

Një ish-anëtar i Parlamentit Europian, Merz gjithashtu ka shërbyer më parë si kryetar i grupit parlamentar të CDU / CSU derisa ai u zëvendësua nga Merkel në 2002. Ai u largua nga Bundestagu në vitin 2009 dhe tani qëndron në bordin e disa kompanive të shquara, duke përfshirë edhe krahun gjerman të BlackRock./Botapress/Përktheu: BM/

Menu Title