[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Komiteti Nobel e mbron vendimin për Handke: Ai kishte deklarata provokuese, por meriton shpërbliminVendimi për të marrë Peter Handke një Nobel për Letërsi shkaktoi shumë bujë, por anëtarët e Komitetit Nobel dhe Akademisë Suedeze i qëndrojnë vendimit e janë të mendimit se ata nuk kishin gabuar.

Kritika kishte për shkak se Handke mbështeti serbët në luftërat në ish-Jugosllavi gjatë viteve 1990 dhe kishte shfaqur simpati për Slobodan Milosevic.

Sidoqoftë, Henry Petersen nga Komiteti Nobel thotë se Handke ishte “rrënjësisht apolitik” me shkrim dhe se mbështetja e tij për serbët ishte keqkuptuar. Rebecca Carde, gjithashtu nga Komiteti Nobel, shton se Handke “absolutisht e meriton” çmimin.

Edhe pse librat, shfaqjet, poemat dhe filmat e Handke kanë marrë shumë lëvdata në pesë dekadat e kaluara, vendimi për t’i fituar atij një Nobel ka shkaktuar një stuhi të vërtetë.

Prandaj, Mats Malm dhe Erik M Runerson i Akademisë Suedeze publikuan një artikull në gazetën suedeze Dagens Nyheter.

Ata thonë se Handke “pati patjetër deklarata provokuese, të papërshtatshme dhe të paqarta për çështje politike. Akademia Suedeze me siguri nuk ka ndërmend të shpërblejë një të dënuar të luftës dhe dikë që mohon krimet e luftës ose gjenocidin, që është një përshtypje e fituar aktualisht nga media,” thanë ata.

Teksti shtoi se “asgjë nuk u gjet që përmbante sulme ndaj shoqërisë civile ose grevë ndaj barazisë për të gjithë popujt nga Handke “.

“Ajo që ne po pyesim tani është ajo që burimet e kritikëve përdorën dhe pse deklaratat e Handke u injoruan,” thanë ata.

Në një libër të vitit 1996, Handke hedh dyshime mbi masakrën e Srebrenicës, duke akuzuar myslimanët e Bosnjës se kanë bërë gjithçka, për të krahasuar fatin e Serbisë me hebrenjtë gjatë Holokaustit tre vjet më vonë.  Ai kërkoi falje më vonë për këtë.

Handke atëherë foli në 2006 në funeralin e Slobodan Milosevic, i akuzuar për gjenocid dhe krime të tjera lufte. Sidoqoftë, akademia suedeze citon një tekst të vitit 2006 që Handke e emëroi, Srebrenica “krimin më të keq të luftës në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Përzgjedhja e Handke mbrohet nga Henrik Peterson dhe Rebecca Karda e Komitetit Nobel, i cili i rekomandon fituesit Akademisë Suedeze. Petersen deklaron se në të ardhmen Handke do të shihet si “një nga zgjedhjet më të dukshme” për çmimin.

Ai i tha Svenska Dagbladet të Handke se ai ishte një mbrojtës i paqes dhe ishte kundër nacionalizmit. Ai tha se përfundimi ishte se Handke “absolutisht meriton Çmimin Nobel”.

Handke reagoi me zemërim ndaj reagimeve për fitoren së tij.

“Askush që më afrohet nuk më thotë asgjë për punën time apo diçka që kam shkruar – ata thjesht më pyesin se si bota do të reagojë dhe si do të reagoj unë ndaj reagimeve”, tha shkrimtari austriak.

ORF austriake përcjell fjalët e Handke aq shumë sa që ai “nuk do t’i flasë kurrë më mediave”./gazetametro.net

Menu Title