[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Kina po ia bënë qefin vetës, shpall fitoren ndaj COVID-19Kina ka deklaruar fitore ndaj coronavirusit të ri që ka goditur ekonominë e saj dhe vazhdon të shkatërrojë botën. Ndërsa epidemia, e cila deri më tani ka prekur më shumë se 5.2 milion njerëz dhe ka marrë jetën e të paktën 335 mijë njerëzve, sipas shifrave zyrtare, Kina, vendi ku u shfaq virusi në fund të vitit 2019, ka arritur ta frenojë atë në territorin e saj,.

Shtetet e Bashkuara akuzojnë Kinën që reagoi shumë vonë dhe, sipas presidentit Donald Trump, është përgjegjës për vdekjet masive në të gjithë botën.

“Ne kemi arritur sukses të madh strategjik në përgjigjen tonë ndaj COVID-19”, tha kryeministri kinez Li Keqiang në ditën e parë të seancës plenare të Kongresit Popullor, një mbledhje e madhe vjetore e autoriteteve komuniste.

Normalizimi i ngadaltë në Evropë

Për herë të parë në historinë e fundit, Pekini ka hequr dorë nga vendosja e një objektivi të rritjes për këtë vit sepse nuk mund të përcaktojë ndikimin e pandemisë.

Përpara 3,000 ligjvënësve me maska ​​mbrojtëse në fytyrën e tij, Li theksoi se ata kanë një detyrë të madhe përpara tyre për shkak të efekteve të virusit në ekonominë kineze, i cili ra në 6.8 për qind në tremujorin e parë.

Evropa, ku kjo një pandemi ka mbytur më shumë se 171,000 njerëz dhe afër dy milion raste të regjistruara të infeksionit, vazhdon në rrugën e normalizimit të ngadaltë, me masa paraprake të shumta.

Të prekur rëndë nga epidemia, Mbretëria e Bashkuar njoftoi të premten se udhëtarët nga jashtë do të duhet të kalojnë një karantinë 14-ditore pas mbërritjes në vend.

Menu Title