.
×

Jepet alarmi: Stuhia diellore pritet të godasë Tokën, ja çfarë do të ndodhëStuhia diellore, e cila nesër pritet të godasë Tokën, ka mundësi të shkaktojë probleme në furnizimin me energji elektrike, dëmtimin e satelitëve dhe të shkaktojë aurora mahnitëse.

 

Një stuhi e madhe diellore i është drejtuar Tokes dhe pritet ta godasë nesër, shkruan Daily Mail.

 

Stuhia mund të godasë satelitët, të ndërpresë energjinë elektrike dhe të përhapë aurora në Polin e Veriut.

 

Ajo është krijuar javën e kaluar si pasojë e një shpërthimi të madh në atmosferën e Diellit, e njohur si stuhi diellore.

 

Administrata kombëtare amerikane për oqeani dhe atmosferë thotë se stuhia diellore do të jetë një stuhi “minore” G-1.