.
×

Ja si e festojnë shqiptarët 100 vjetorin e pavarësisë së Finlandës (Foto) 

 

Shteti i Findlandës këto ditë pati 100 vjetorin e themelimit të shtetit të saj.

Ka pasur mjaft festa të ndryshme për të gjithë banorët e saj, ndërsa nuk kanë munguar as festimet nga ana e shqiptarëve të cilët jetojnë dhe veprojnë në këtë shtet, shkruan  Botapress.

Sipas një qytetari shqiptar i cili jeton në këtë vend, festimet për këtë përvjetor kanë qenë mjaft të mëdha dhe ata e kanë shijuar këtë festë në maksimum.

Poashtu ka sjell edhe fotografi nga këto festa ku nuk kanë munguar edhe fishekzjarrët në qiell për nder të 100 vjetorit të këtij shteti skandinav.

Kujtojmë se në këtë shtet jetojnë më shumë se 10 mijë shqiptar./Botapress/B.M/

 

Më shumë shihni fotografitë: