[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ish Zyrtari i KFOR-it: Do ta përpiqem që Norvegjia të tërheq njohjen e Kosovës“Qëllimi im është të përpiqem ta bindë Norvegjinë që të tërheqë njohjen e të ashtuquajturës Kosovë. Unë bisedova me shumë për këtë, dhe si anëtar i partisë Demokracia, u përpoqa të hyja në Parlament dy vjet më parë. Sikur të kisha patur sukses, unë do t’i sugjeronte Qeverisë që të anulojë njohjen “, thotë Cash për të përditshmen” Politika “.

Christian Cash ishte një ish-zëdhënës i KFOR-it dhe ai ishte dëshmitar në autobusin “Nis Express”, kur 12 serbë u vranë, përsëri në 2001, transmeton Botapress.info

Ai pretendon se ndihet përgjegjës për sulmet ajrore ndaj Serbisë, veçanërisht për faktin se KFOR nuk kishte siguruar siguri për pakicat në Kosovë gjatë dhe pas konflikteve të udhëhequra në krahinë.

“Shpresoj se bazuar në këto fakte, unë do të jem në gjendje të ngre akuza kundër Kryeministrit të atëhershëm të qeverisë Norvegjeze Bondevik, i cili e quan veten besimtar (duke qenë ministër Lutheran), por ai dëshmoi se ishte thjesht një ngrohtës i ngrohtë. i ndërhyrjes humanitare, ai kishte kryer agresion kundër Serbisë. Unë besoj se është e mundur të paditet të gjitha shtetet që morën pjesë në agresionin e NATO-s “, thotë Cash.

Ai deklaroi se kishte prova që Florim Eyupi ishte përgjegjëse për shpërthimin e autobusit “Nis Express” në shkurt 2001, por që provat u shkatërruan, transmeton Botapress.

“Kryeinspektori Joe McAllister ishte i zemëruar me KFOR-in sepse vrima në rrugën e shkaktuar nga shpërthimi i cili goditi autobusin ishte e mbuluar nga asfalti. Shfajësimi ishte se trafiku duhet të normalizohej. McAllister dëshironte të arrestonte Eyupin, por ai ishte me CIA ”, pretendon ish oficeri i KFOR-it.

Kur u pyet nga “Politika” si Eyupi arriti të shpëtonte nga kampi amerikan Bondsteel, ku u burgos, Cash u përgjigj: “Nëse keni qenë ndonjëherë atje, do ta dini se është e pamundur të shpëtoni. Thjesht, Eyupi ka punuar për CIA dhe ai u la i lirë ”./Botapress/

Menu Title