[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Ish-presidenti i Real Madridit, Lorenzo Sanz vdes nga coronavirusiLorenzo Sanz , i cili ishte presidenti i Real Madridit nga viti 1995 deri në 2000 dhe ishte në krye të triumfit historik të klubit La Septima, fatkeqësisht ka vdekur pasi vuajti nga coronavirusit i njohur si COVID-19.

Spanjolli ishte shtruar në spital për disa ditë pasi pati simptoma të dukshme  dhe testi pasues për COVID-19 dha një rezultat pozitiv. Në moshën 76 vjeç, Sanz ishte futur në kategorinë e rrezikut të lartë për COVID-19, dhe ai vdiq sot (e shtunë), 21 mars. Sanz lindi në Madrid në 1943 dhe erdhi në krye të Realit në vitin 1995 pas një kohe si drejtor nën administrimin e Ramon Mendoza.

Ai rindërtoi një ekip të fortë të Los Merengues rreth Fabio Capellos si trajner dhe organizoi nënshkrime të rëndësishme si Roberto Carlos, Clarence Seedorf, Davor Suker dhe Predrag Mijatovic, ku cili arriti kulmin me triumfin historik të Ligës së Kampionëve në sezonin 1997/98.

Koha e tij si drejtues dha dy trofe evropiane , si dhe suksesin e brendshëm, ndërsa u largua si rezultat i problemeve institucionale që kishin rrethuar klubin. Në korrik të vitit 2000, Florentino Perez fitoi presidencën me një diferencë prej 3,167 votash, duke e lënë Sanz jashtë klubit.

Real Madridi do t’i bëjë nderime Sanzit në kohën e duhur, megjithëse detajet zyrtare të praktikave të tilla ende nuk janë konfirmuar shkaku i coronavirusit.

Menu Title