[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Grenell: Vizioni i Trump-it po realizohet në marrëveshjet mes Kosovës dhe SerbisëBotapress, 25 Janar – I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për Serbinë dhe Kosovën tha të shtunën se marrëveshja për të rifilluar shërbimin hekurudhor midis dy rivalëve të Ballkanit është e rëndësishme për të dy vendet.
Richard Grenell, i cili është edhe ambasadori amerikan në Gjermani, tha që vendosja e lidhjeve të trenave u bë prioritet pasi zyrtarët e SHBA-së ndërmjetësuan një marrëveshje tjetër në fillim të kësaj jave për të rikthyer trafikun ajror midis vendeve pas 21 vjetësh.
“Vizioni i Presidentit Trump tani po bëhet. Komuniteti i biznesit dhe përqendrimi në krijimin e vendeve të punës është duke e hapur rrugën”, tha Grenell në një deklaratë me shkrim për Associated Press.
Grenell ka thënë që SHBA dëshiron që të dy palët të përqendrohen në ekonomi, vende të reja pune dhe prosperitet si rrugë drejt normalizimit të lidhjeve. Ai i ka kërkuar Serbisë dhe Kosovës të largojnë pengesat që kanë bllokuar bisedimet për më shumë se një vit.
Grenell vizitoi këtë javë Prishtinën dhe Beogradin. Ai tha të premten në një konferencë shtypi në Beograd se detajet e një marrëveshjeje për të rivendosur shërbimin hekurudhor do të diskutohen në një takim në Berlin të hënën.
Grenell u emërua nga Trump në tetor si i dërguari special për bisedime për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian filluan në 2011 dhe janë ngecur qëkur Kosova vendosi taksën e tregtisë për mallrat serbe në vitin 2018.

Menu Title