[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Grenell pas takimit me Hotin: Jemi këtu për të treguar përkushtimin tonë që marrëveshja ekonomike të përmbushetI dërguri i posaçëm i SHBA-së në Ballkanin Perendimor, ambasadori Richard Grenell, ka thënë se ka arritur në Kosovë me qëllim për të përmbushur marrëveshjen e nënshkruar me 4 shtator në SHBA në mes të Kosovës dhe SHBA-së. Ai ka thënë se është i nderuar të jetë në Kosovë dhe ka përshëndetur punën e bërë nga kryeministri Avdullah Hoti dhe presidentin Hashim Thaci.

“Përmes kësaj marrëveshje ne po përpiqemi, që të shprehim përkushtimin tonë që ajo marrëveshje është ajo që duam ta përmbushim, nuk duam fjalë të zbarzëta, nuk duam ti tregojmë se jemi aleat, por duam një zhvillim ekonomik”, tha Grenell në konferencën për medie.

“Dua ta falënderoj të gjithë kryeministrin Hoti, presidentin Thaçi, për angazhimin e mëparshëm. Tani dëgjuam se secila ministri do të angazhohet që këto para, që të ketë vende të punës , që energjia dhe që të ndryshohet pamja politike e rajonit”, shtoi tutje ai.

Ai ka shtuar se që nga fillimi i kësaj çështje presidenti Trump ka qenë i interesuar për vende të reja të punës. Simbolika është e rëndësishme por ajo nuk të jep para. Ne duam të krijojmë vende pune, të krijojmë vende pune, ku të rinjtë mund të krijojnë familje mund të qëndrojnë këtu.

 

Menu Title