[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Grammy 2020 – Publikohet lista e nominimeve, këta janë artistët që kryesojnëTashmë është publikuar lista e nominimeve Grammy 2020.Lizzo është artistja më e nominuar këtë vit me gjithsej tetë nominime përfshirë katër në kategoritë kryesore të rekordit të vitit me këngën “Truth Hurts”, me albumin e vitit “Cuz I Love You”, si dhe si kënga e vitit dhe artistja më e mirë e re me “Truth Hurts”.

Billie Eilish dhe Lil Nas X janë artistët e dytë më të nominuar me nga gjashtë secila. Billie është nominuar gjithashtu në katër kategoritë kryesore për rekord të vitit me “Bad Guy”, albumi i vitit When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, kënga e vitit me “Bad Guy” si dhe artistja më e mirë e re.

Ariana Grande mori pesë nominime gjithsej dhe e para e saj për albumin e vitit për “Thank U, Next!”.Çmimet Grammy 2020 janë vendosur në CBS të dielën, 26 Janar 2020 në ora 20:00 EST. Alicia Keys është vendosur të kthehet si prezantuese e shfaqjes së madhe të këtij viti, përcjellë GazetaBlic.

Rekordi i Vitit“Hey, Ma,” Bon Iver

“Bad Guy,” Billie Eilish

“7 Rings,” Ariana Grande

“Hard Place,” H.E.R.

“Talk,” Khalid

“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

“Truth Hurts,” Lizzo

“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee

Albumi i VititI,I, Bon Iver

Norman F—ing Rockwell!, Lana Del Rey

When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish

Thank U, Next, Ariana Grande

I Used to Know Her, H.E.R.

7, Lil Nas X

Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo

Father of the Bride, Vampire WeekendKënga e Vitit“Always Remember Us This Way,” Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)

“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

“Hard Place,” Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)

“Lover,” Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)

“Norman F—ing Rockwell,” Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)

“Someone You Loved,” Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)

“Truth Hurts,” Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)Artisti më i mirë i riBlack Pumas

Billie Eilish

Lil Nas X

Lizzo

Maggie Rogers

Rosalia

Tank and the Bangas

YolaPerformanca më e mirë Pop Solo“Spirit,” Beyoncé

“Bad Guy,” Billie Eilish

“7 Rings,” Ariana Grande

“Truth Hurts,” Lizzo

“You Need to Calm Down,” Taylor SwiftPerformanca më e mirë Pop Duo / Grup“Boyfriend,” Ariana Grande & Social House

“Sucker,” Jonas Brothers

“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee

“Senorita,” Shawn Mendes & Camila CabelloAlbumi më i mirë RockAmo, Bring Me The Horizon

Social Cues, Cage The Elephant

In the End, The Cranberries

Trauma, I Prevail

Feral Roots, Rival SonsPerformanca më e mirë R&B“Love Again,” Daniel Caesar & Brandy

Could’ve Been,” H.E.R. Featuring Bryson Tiller

“Exactly How I Feel,” Lizzo Featuring Gucci Mane

“Roll Some Mo,” Lucky Daye

“Come Home,” Anderson .Paak Featuring André 3000Kënga më e mirë R&B“Could’ve Been,” Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)

“Look at Me Now,” Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)

“No Guidance,” Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)

“Roll Some Mo,” David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)

“Sayso,” PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Menu Title