[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Erdogan nuk e pyet Amerikën!Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se vendi i tij ka përfunduar marrëveshjet lidhur me blerjen e sistemit rus të mbrojtjes ajrore S-400 dhe nuk ka “kthim prapa”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një intervistë televizive, presidenti Erdoğan tha se Ankara dhe Moska kanë përfunduar marrëveshjen për blerjen e Turqisë të sistemit S-400.

“Ne përfunduam çështjen e sistemit S-400 dhe nuk kthehemi pas. Ne nënshkruam marrëveshjen me rusët dhe do të fillojmë prodhimin së bashku. Më vonë, ndoshta do të punojmë me sistemin S-500”, tha presidenti Erdoğan.

Zyrtarët amerikanë kanë propozuar që Turqia të blej raketa Patriot të SHBA-ve në vend të sistemit rus, duke argumentuar se sistemi S-400 nuk përputhet me sistemet e NATO-s, por zyrtarët turq kanë deklaruar se blerja nga Rusia është vendosur, edhe nëse Turqia do të blente raketa Patriot.

Menu Title