[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Dieta sa jeni në karantinëNdërsa nuk ka ushqime specifike që parandalojnë COVID-19, një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në forcimin e sistemit tuaj imunitar që të mbrojë më mirë trupin tuaj nga sëmundjet

Nga ngrënia e më shumë frutave dhe perimeve deri tek shmangia e ushqimeve të pasura me yndyrë, sheqer dhe kripë, Programi Botëror i Ushqimit (OBU) jep 7 këshilla për të ngrënë më mirë gjatë përballjes së koronavirusit.

Sipas OBU, ushqimet që këshillohen për mbajtjen e një diete të shëndetshme përballë koronavirusit, fillojnë nga lëngjet, që sigurojnë hidratimin e trupit, apo ushqimet e tjera si perimet frutat, peshku veza, etj që kanë vitamina e minerale, transmeton ATSH.

“Trupi është bërë nga rreth 75% ujë. Rekomandimi i zakonshëm është tetë gota në ditë lëng. Meqenëse jemi më pak aktivë gjatë bllokimeve, dhe mund të mos ndjehemi të etur, është e rëndësishme të vendosim regjime të rregullta për të siguruar që po hidratojmë trupin tonë”, citon OBU, ndërsa sugjeron shmangien e pijeve të ëmbël siç janë pijet e buta dhe sode për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, përcjell albinfo.ch.

“Ushqimet janë thelbësore për energjinë, e cila është thelbësore për të menduar, punuar dhe për të shmangur sëmundjen. Zgjidhni bukë integrale dhe oriz me kokërr të përzier, të cilat lëshojnë energji më ngadalë, duke ju nxitur më gjatë dhe duke ndihmuar për të mbajtur peshën tuaj. Ushqimet që ndihmojnë në rritjen fizike, veçanërisht për fëmijët, OBU rekomandon ushqimet si mish, peshk, vezë, qumësht dhe produkte të tjerë të qumështit siç janë djathi dhe kosi.

Në varësi të datës së skadimit, vezët mund të mbahen në frigorifer deri në tre javë nga koha e blerjes. Vezët janë një burim i mirë i proteinave me pak yndyrë dhe një sërë vitaminash”, citon OBU.

OBU sugjeron kufizim të konsumit të mishit të konservuar, sepse zakonisht është i pasur me kripë dhe yndyrë. Ndërsa ton i konservuar është një alternative më e shëndetshme.

Sipas OBU-së, burimet e bazuara në bimë të proteinave të tilla si thjerrëzat dhe fasulet kanë një afat të gjatë kohor dhe janë të pasura me vitamina dhe minerale. Shpëlani ushqime të thata tërësisht para gatimit. Këto sigurohen që trupi të funksionojë mirë, të ndihmojë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet dhe të luftojë sëmundjet.

“Të gjitha ushqimet kanë disa vitamina dhe minerale, por frutat dhe perimet me ngjyra janë përgjithësisht të pasura me vitamina dhe antioksidantë. Ndërtoni një pjatë shumëngjyrësh me: frutat dhe perimet jeshile: brokoli, spinaqi, lakra, marule, lakrat e Brukselit, fasulet jeshile, kungull i njomë, bizelet, specat jeshil, mollët jeshile, kivi, rrushi jeshil, gëlqere, avokado. Frutat dhe perimet me portokall dhe të verdhë: karota, kungulli, misri i ëmbël, patatja e ëmbël, piperi i verdhë, domatet e verdha, mollët e verdha, kajsitë, portokallet, grejpfrut, pjeshkët, mangot, papaja, dardha, ananasi. Pemë dhe perime të kuqe: domate, rrepka, lakër të kuqe, panxhar, rrush të kuq, luleshtrydhe, shalqi, qershi, mjedër, shegë, boronicë, mollë të kuqe.

Fruta dhe perime blu dhe vjollcë: patëllxhan, lakër vjollcë, patate vjollcë, manaferra, boronica, rrush vjollcë, kumbulla, rrush të thatë, fiq.Frutat dhe perimet e konservuara: qofte të konservuara, të ngrira, të thata ose të fermentuara / turshi, këto janë një burim i shkëlqyeshëm alternativë kur frutat dhe perimet e freskëta janë të vështira për tu gjetur për shkak se ato nuk mund të blihen çdo ditë”, citon njoftimi i OBU.

Menu Title