[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Detaje se si ishte zhytur Tetova në mjerim më 1913Botapress 12 Tetor – Dy fotografët francezë, Zhan Bryn dhe Ogyst Leon kishin vizituar Ballkanin gjatë vitit 1913 ku përmes fotografive kishin dokumentuar gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve nën sundimin e Perandorisë Osmane. Ata kishin vizituar fillimisht Bosnjen e më pas Kosovën, ku kishin qëndruar në Prishtinë, Prizren, Graçanicë e Lipjan.

Nga Kosova dy fotografët kishin vizituar më pas Maqedoninë, Shqipërinë, pastaj Selanikun dhe në fund Bursën në Turqi.

Një fotografi e realizuar në Tetovë shihen shqiptarët me rroba të leckosura e të varfër tek pozojnë para fotografëve francezë në vitin 1913.

Mjerimi ynë në Tetovën e vitit 1913Se si shqiptarët dolën të katandisur nga robëria e Perandorisë Osmane, dëshmon më…

Publiée par Bajram Mjeku sur Vendredi 11 octobre 2019

Menu Title