[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Detaj shokues mbi sulmet e 11 Shtatorit: Ja pse sulmoi Osama Bin Laden 

Sulmet terroriste të 11 Shtatorit duket se kanë qenë një hakmarrje personale e Osama Bin Laden kundër SHBA-ve.

Të paktën ky është versioni në të cilin ka dalë dokumentari “Road to 9/11” që pritet të transmetohet në History Channel shkruan Albeu.com.

 

“Osama Bin Laden jetonte një jetë të mirë në Sudan në vitin 1996. Kishte një fermë ku mund të mbante kuajt dhe të ardhura të mira. Mirëpo kur SHBA-të gjeten fakte për aktivitetin e tij terrorist ata i bën presion Sudanit që t’a largoin prej aty. S’kishte alterntativë tjetër për të veç se malet e Afganistanit. Nuk shkonte dot në Arabi Saudite pasi i ishte kritikuar ata. Kështu, biri i njërit prej njerëzve të pasur të Arabisë Saudite përfundoi duke ngrënë bukë thatë dhe papatë të ziera në malet e Afganistanit”., – theksohet në dokumentar.

 

“Ajo nuk ishte çështje ideologjike kundër SHBA-ve, por një hakmarrje personale e tij ndaj shteti që ia pëmrbysin jetën”., – vijon dokumentari.

Menu Title