.
×

Demarkacioni mund ta çojë sërish vendin në zgjedhje 

Botapress, 13 Janar – E hëna e 15 janarit do të risjellë në diskutimet e Kuvendit çështjen më të përfolur në tre vjetët e fundit, për demarkacionin me Malin e Zi.

Komisioni për Punë të Jashtme në mbledhjen e parë për sesionin e ri do të vendosë për procedimin e marrëveshjes në Kryesi dhe nëse atë do ta bëjnë me apo pa rekomandim nga komisioni, raporton KTV.

 

Por, pavarësisht kësaj, qëndrimet e partive karshi marrëveshjes nuk kanë ndryshuar.

Partia e kryeministrit synon që atë marrëveshje ta rrëzojë në Kuvend, derisa PDK-ja synon ta kalojë atë.

 

E fundit që e ka bërë këtë thirrje është ministrja për integrim Dhurata Hoxha, e cila u ka bërë thirrje deputetëve që ta votojnë marrëveshjen e të mos mbajnë të izoluar kosovarët.

 

Të njëjtën thirrje e ka bërë edhe analisti Artan Murati. Ai u ka bërë thirrje deputetëve t’i japin epilog kësaj çështjeje.

 

Ndërsa, Valmir Ismaili nga Demokracia Plus, i parasheh disa skenarë për mbledhjen e së hënës.

 

Ismaili thotë se pikërisht çështja e demarkacionit mund ta prishë koalicionin qeverisës e vendi të shkojë në zgjedhje.

 

Pikërisht demarkacioni kishte prishur edhe koalicionin PDK-LDK.

 

LDK-ja ato kohë nuk kishte arritur t’i siguronte as votat e deputetëve të vet.

 

E njëri nga deputetët që kundërshtonte fuqishëm në mandatin e kaluar këtë version të marrëveshjes, Shpejtim Bulliqi, aktualisht është në krye të komisionit shtetëror për demarkacion e që akuzon komisionin e kaluar të Mehës se ka falsifikuar harta.