[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Dasmë kosovare në KreuzlingenXhevat Muqaku- Botapress, – Qendra Shqiptare për kulturë dhe integrim “Besa” (QSHKI ), e cila vepron në qytetin Kreuzlingen të kantonit Thurgau në Zvicër, me 11 shkurt realizoi programin e pasur kulturorë-artistik  “Festojmë 9 vjetorin e pavarësisë së Kosovës”

Mbrëmjes festive i parapriu reportazhi filmik  “Rrugëtimi drejt pavarësisë së Kosovës”,  intonimi i hymnit kombëtar dhe hymnit të Kosovës.

Në fjalën e shkurtër të rastit, Tomë Berisha e pasqyroi punën dhe aktivitetin e QSHKI “Besa”. Në veçanti ai foli për dy sektorët e rinjë me të cilët është pasuruar ky institucion kulturor.

–  Revista e ilustruar “Besa”, që me tirazhin prej 1 mijë ekzemplarësh, përmbajtjet informative, kulturore, arsimore, shkencore dhe e bazuar në forcat vetanake të QSHKI “BESA”, synon të pasqyroj aktivitetet mujore.

” Ndjehemi të lumtur që është pritur mirë nga lexuesit. Me këtë rast në emër të shoqatës tonë, falënderoj; donatorët e shumtë që po e ndihmojnë këtë revistë, abonuesit e rregullt dhe në veçanti stafin drejtues të saj”,

–  Grupi i dramës/ teatrit, rreth vehtës ka bashkuar shumë entuziast.

” Me përvojën e fituar në teatrot amatore të vendlindjes, por edhe këtu në mërgatë, me programet e pasura artistike, punën/ rrolet e tyre  këta të rinjë e të reja premtojnë shumë, ndërsa ne u premtojmë se me qejf do të qëndrojmë në vazhdimësi pas tyre”.

Në vazhdim aktorja e re, Albana Bejta – Gjocaj me monologun ” Jam biri yt Kosovë”, aktorët e teatrit ,,Besa“, me komedinë ,,Vllazni interes”,grupi i intrumentalistëve akademikë në krye me kitaristin Bexhet Sallai, me këngët : “Shqipja jonë” dhe “Molla me shërbet”,  i dhuruan talentin e tyre skenës së çëndisur me shije dhe emocione publikut/ 600 bashkatëdhetarëve tanë nga të gjitha trojet kombëtare.

Me koloritin/ shumëngjyrëshmërinë e çëndisur në kostumet e tyre, të vegjëlit e grupit të vallëzimit “Besa” e prezantuan bukur përmes valles dasmën kosovare dhe besën shqiptare.

QSHKI- bashkëpunon ngusht me shumë shoqata simotra në Zvicër e në veçanti me Shoqatën për kulturë dhe integrim ,,Rinia“ nga Singeni i Gjermanisë që ju dha shpirtë besës së maleve dhe pavarësisë së Kosovës përmes artit të vallëzimit/ koreografisë.

Në interpretimin e kënges xhamadani.vija- vija korin e vajzave e shoqëruan  publiku prezent në sallën e ndërtesës Dreispitz Zentrum të qytetit Kreuzlingen.

Përvoja e grupit të valleve ” Besa”  vërehej mirë dhe përjetohej këndëshem. Ata/ato në skenë treguan se kur punohet me përkushtim dhe profesionalizëm dallëndyshet, Tropoja, shqiponjat… qëndrojnë përballë dhe afër,  mishërohen/ saldohen njëra me tjetrën.

 

Duartrokitjet nuk kishin të ndalur

 

Koreografia e të ndjerit Rrustem Selca vazhdon rrugën më tutje nën asistimin e  Remzije Kajtazit (Besa) dhe Egzon Imerit(Rinia).

Mbrëmjen festive kushtuar pavarësisë së Kosovës e begatuan deri në orët e herëshme të mëngjesit; Shyhrete Behluli, Mammut Ferati, Gold Ag, Mentor Kurtishi dhe e reja Dafina Buzhala me repertuarin e tyre mirë të njohur.

I kënaqur me mbarëvajtjen e mbrëmjes festive Tomë Berisha përcjellë një falenderin të veqant/ notë të shkëlqyeshme;

– artistëve ; Koci-Nysret Bakalli, Marga, gruaja e Kocit- Iliriana Sadiku/Bakalli, Miti- vëllau i Kocit- Agron Berisha, Olimbija – Ylbere Berisha, Ballauri/ Fajdexhiu- Gazmend Pajaziti, Nurija- Martina Gojani- Berisha, Hasimja- Remzije Kajtazi,

– grupit të kuzhinës, pjesmarrësve të programit kulturorë dhe artistik, publikut të mrekullueshëm,  bashkëpunëtorëve dhe anëtarësisë së gjerë të Shoqatës për kulturë dhe integrim në Kreuzlingen.

 

, 25.02.’17 në Singen/Gj.20170211_234746IMG20170212WA0011IMG20170212WA000420170211_211420

Menu Title