.
×

Çfarë ka mbetur pas tërmetit shkatërrimtar në zonat e goditura në TurqiPamjet që shihni vijnë nga pjesa lindore e Turqisë, e cila mbrëmjen e djeshme u godit nga një tërmet i fuqishëm me mangitudë 6.8 ballë të shkallës rihter. Nga ky tërmet kanë mbetur të vdekur së paku 20 persona dhe rreth 1 mijë të tjerë janë lënduar.

Ndërtesa të shkatërruara, dhe të kthyera në gërmadha, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit janë duke kërkuar për shpëtimin e personave të bllokuar apo dhe për nxjerrjen e trupave.

Ndonëse temperaturat në këtë zonën shkonin deri në -7 gradë celsius, forcat e kërkimit vijuan gërmimet, ndërsa ky mëngjes i gjeti sërish duke kërkuar nën gërmadha.

Nga ky tërmet kanë mbetur të vdekur së paku 20 persona dhe më shumë se një mijë të tjerë janë lënduar.

Dridhja prej 6.8 shkallësh të Rihterit u regjistrua në qytezën Sivrice të provincës Elazig. Shumë ndërtesa u shembën dhe banorët u detyruan të dilnin në rrugë.