[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

BSPK: Paga minimale për vitin 2019 duhet të jetë 300 euroKryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka komentuar miratimin e Rezolutës në Kuvendin e Kosovës për rritjen e pagës minimale në 250 euro.

Ajdini tha se kërkesa e BSPK-së për ngritjen e pagës minimale ka qenë e kahershme.

“Me 28 dhjetor në vitin 2017, në mbledhjen e Këshillit Ekonomik Social të gjithë partnerët tanë duke marrë për bazë edhe Odën Ekonomike, Qeverinë, sindikatat dhe pjesëmarrësit e tjerë është propozuar dhe është votuar unanimisht që paga minimale të jetë 250 për vitin 2018, dhe kjo ka vlejtur për atë vit. Ne kërkojmë që paga minimale për vitin 2019 të jetë 300 euro, për shkak se është ngritur shporta e konsumatorit, për atë arsye nuk pajtohemi me këtë ngritje të pagës”, tha Ajdini për Telegrafin.

Ai tha se nuk do t’i ndalin kërkesat e tyre për ngritjen e pagës minimale.

“Duke marrë për bazë analizat që bëhen nga shporta e qytetarit, paga minimale duhet të jetë 300 euro”.

Kuvendi i Kosovë ka miratuar Rezolutën e iniciuar nga PSD-ja, për ngritjen e pagës minimale nga 170 euro në 250 euro.

PSD-ja këtë kërkesë e kishte nisur edhe më parë përmes një peticioni online për rritjen e pagës minimale.

Kujtojmë, se në kuadër të rritjes së pagës minimale, do të rriten edhe pensionet për veteranët, nga 170 në 250 euro.

Ju bëhen gishtat kështu kur i fusni në ujë? Tregon diçka tronditëse

Me ane te disa gjesteve te thjeshta, apo dhe veprimeve qe shpesh kalojne pa u vene re nga ana jone mund te mesojme shumë për shëndetin tone.

Mund t’ju duket e habitshme, por një gotë ujë zbulon shumë gjëra për organizmin tuaj, që mund të mos e keni menduar më parë.

Provojeni:

Mbushni një gotë me ujë të ftohtë.

Zhysni në të majat e gishtava e të dorës dhe lërini për 30 sekonda.

Kjo do t’ju tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo keni probleme shëndetësore.

Nëse gishtat tuaj marrin një ngjyrë të bardhë në blu, atëherë ju keni probleme me qarkullimin e gjakut.

Kështu, kjo tregon se ndryshimi i temperaturës mund të shkaktojë probleme me enët e gjakut në gishta, veshë dhe hundë.Si rezultat, këto pjesë të trupit nuk kanë gjak të mjaftueshëm dhe mund të ngurtësohen.

Problemet e qarkullimit mund të shkaktohen nga mpiksjet e gjakut që mund të jenë shumë të rrezikshme.

Ato mund të arrijnë zemrën ose mushkëritë dhe të bëhen potencialisht vdekjeprurës.

Menu Title