[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Binak Maxharraj: “Krahu i Luftës” dhe kupola e krimit 

1.Ata më banë të “flas”më vetëvëhtën.

Unë nuk jamë budallë, unë nuk “flas”më vetëvëhtën.Unë e di se njerëzit flasin më njëri tjetrin për gjëra të ndryshme,për jetën për hallet,për dashurin për bisnësin,etj.kurse kafshët pallin e zogjet cicërojnë sepse nuk dijnë të flasin.Por,unë dua që sot mos të flas më njerëz por vetëm më vehtëvhëtën time,po pse jo,ndoshta nuk është normale,por megjithatë njerëzit flasin me vetëvëhtën hërë më zë e hërë pa zë,kjo është punë e tyre.Me folë më vehëtëvehtën më zë thonë qeky i paska ba dhitë,tek është tranu,por edhe të flasish më vetëvehtën pa zë prapë thonë qeky e paska pasë tek është ba filikaqë.Po,hajde bjerju n’fije njerëzve së çka thonë,ata lë të thonë çka të dojnë,por unë sot dua te flasë me veteveten time e me askënd tjetër dhe pikë

2.Kaçubetat e zi si futa po na rrinë mbi kry.

Spo di kah të ja nisi të flasë me vetëvëhtën sepse me fole më njerëz është punë e kollajshme,por te flasish me vetën tënde është diçka kogja e zorshme.Dua më fole me vetëvehtën për do Kaçubeta të zi si futa,të cilët po me rrinë mbi krye që sa vjet më radhë jo vetëm mu por edhe krejtë popullit,po na e zënë frymën dhe po na e nxinë jetën.Një hërë derisa isha i ri shtalb duke i ruajt viqat , isha shtri në kokërr shpine ne Livadh të Begut
dhe po sodis qiellin e kaltër bilur,kryet e kisha këthy kah Kërshi i Kuq. Ndëgjohej edhe gurgullima e ujit te ftoftë të burimi ne krye te fshatit ku baba me qonte ti mbushi ibrigat .Papritmas mu afru nëna dhe më tha:a po i shehe atje naltë te Kershi i Kuq së si dhe me çfarë shpejtësie po fluturojn Kaçubetat e zi.I shikoja vërtet ishin shumë,fluturonin më shpejtësi të madhe marramendëse.E pash se si nje Kaçubet ne shpejtësinë më të madhe n’ar e kapi një zog sa qel e mshel syt,por ai tjetri e kishte zënë aty afër burimit një breshkë u ngjitë me shpejtësi përpjetë deri ne maje të Kërshit të Kuq dhe e lëshoj kërshit te poshtë ndrësa Kaçubeti fluturim pas presë se saj për ta ngranë.Ja këta janë kaqubetat,e kane jetën e tyre,luftën për egzistëncë.

Prapë tu fole me vetëvehtën po mendoj po si të ia bajme më këta Kaçubetat tanë që 18 vjet po na rrinë mbi krye dhe për çdo ditë e më tepër po na e nxinë jetën, janë ba të pa durushëm s’na lane rahat,s’na lane te lëvizim lirëshëm. Ka pasë Kaçuneta të zi edhe gjatë luftës,ata më shumë luftonin më Shqiptarët së sa me serb,sepse kështu mendonin se pas luftës do ta marrin pushtetin më kollaj.

Por kurr arrijti liria Kaçubetat e zi ia mësyjnë pushtetit,e morën si më zor,por e morën.Ata u instaluan,ata banë hop prej stolave të drurit u ulën në kulltuqe të buta dhe qe 18 vjetë ska kush i luan nga kulltuqët.Po them me vetebehtën, po mirë pse këta Kaçubetat tanë s’po shkojnë,po pse s’po e thejnë çafaën dikah e te na lanë bile rahat çka është boll është boll,e kanë tëpru.Por ,s’po shkojnë, janë hala aty ne kolltuqet e tyre,sorolaten herë në një koltuq e herë ne tjetrin qe disa vjet nuk luajnë vendit.Pritë pak,ata janë aty hala,nuk po dojnë me shku,me ikë,nuk po ju pëlqen të largohen.Po thonë,pse të shkojmë,e kemi mirë këtu ku jemi,e kemi sefa,sepse ata Kaçubetat tonë,qe dikur nuk dinin me e ruajte as një pulë,sot janë bo bossa,kane ba pare shume ,miliona ma, tu vjedhë nga të gjitha anët,kurse jeta e jone po nxihet për çdo dite e më shumë.Haj medet.

Pritë pak të lutëm po i them vehtës,ata duhet të shkojnë,të largohen nga aty,por a dini së çka,ata po tutën më shku,janë frigacak të mëdhënjë anipse shitën si trime,sepse thonë na kemi luftu,u kemi qu direktiva luftëtarëve tone ne beteja.Por ata nuk janë trima,ata janë frikacak të medhenjë,tutën me u dalë përpara prokurorëve dhe gjyqëtarëve,po de dhihën tutësh.Po thonë nuk dojmë më shku,më i lanë kulltuqet sepse ndoshta shpejtojmë disi nga drejtësia nga Gjykata Speciale, Po thonë më mirë këtu në kolltuqe po biem klluq,po bajm vo sepse edhe populli na e sheh hajrin tu i ble vot tona.Jo s’po shkojnë do rrimë këtu po thonë sepse hala nuk kemi vjedhë boll.Po mirë e pse si qesim na vete,me i kap e më i nxjerrë jashtë me zor.Jo,nuk është lehte me i qitë jashtë,sepse sa mshel e qel sytë aty vijnë Kaçubetat e zi me maska të zeza dhe na bajnë helaq.Pas luftës u mbush Kosova me Kaçubeta të Zi.Ata ne hije,për dritë dhe nëpër terr u hijshin njërëzve nepër shpija të cilët nuk këtheheshin më kurr.Thuhet së ne kët mënyrë kanë humbë, veç pas luftës nja 600 persona që su dihet fija.Ka pas mes tyre edhe njerëz të ndershëm,patriota,por edhe veprimtar të ndonjë partie.O zot njerëzit edhe filluan të mos e gëzojnë lirin aq shumë te prituar,frigohëshin bile më daë edhe në rrugë,kurse me së shumëti i frigësohëshin natës.Hupa në mendime tu fole më vetëvehtën,kur papritmas rrehi teli.Ou po kush mundet me e rrehë telefonin ne gjysë të natës,e hapi.

3.”Krahu i Luftës” dhe dëshprimi i Jems Rubinit.

-Helo,kush është,më kënd po bisedoj?!
-I am Jems Rubin from Amerika(më thotë)how are you,how are doing?
-I am fine,fine,iu përgjegja si i trullosur që po flisnja me një zyrtar te lartë të
Demartmentit te shtetit Amerikan.!
-How are my friends, më pyeti?.
-Theu are still there,there is no one who removes them?!.

Pra,më Jems Rubinin bisedova bukur gjatë,anipse isha ne kllapi tu fole me vetevëhtën time.Më së pari me pyeti për ata te “krahut të luftës”,ne veçanti më pyeti për Hashim Thaqin,për Kadri Veselin dhe për Ramush Harajdinaj.
U interesu së a janë largu hala nga pushteti,apo jo?
-Jo i thashë,nuk janë largu,s ‘po donë me u largu,po ju pëlqën me nejtë ne pushtet,sepse po thonë këtu e kemi ma mire?!
-Jems Rubini më tha se unë para nja 5-6 viteve u pata thane atyre te “krahut të luftës”qe te tërhiqën nga pushteti sa nuk është vonë,sa ju ka mbete edhe pak lavdi nga lufta?!.Jo z.Jems nuk e kane mendjen me u terhekë,atyre tani më nuk u ka mbete as pikë lavdie nga lufta, nuk u ka mbete as fytyrë as faqe ,e kanë ba bërllog,e kanë dhi punën krejte.Janë ba të tanë pasanika,milionera tu vjedhë popullin,janë korruptu deri ne fyte,askush nuk guxon më ua prishë terezin,nuk ju ha as palla për popull e kanë mjeru pa masë,e kanë vorfnu,ata veq po kqyrin me ike nga Kosova,sepse po thonë nuk po shohim kurrfarë lirie,bile H.Thaqi për krejte kete fajin ua len ndërkombëtarëve,se ata gjoja janë fajtor për kete gjendje e jo na,tu thanë se une luaj koqe me ta sa herë te më q….Kurse ky tjetri Kadri Veseli,një trim mbi trimat këto ditë i qojë fjalë Serbisë:mos luaj me bishte, se me mu mbushë mendja vij atje e ta marr tokën deri ne Nish”.U shashtrisë Serbia dhe për këtë ka fillu me u armatos nga Rusia.Ndërsa këtij tjetrit Ramush Harajdinajt i cili këcen si maca e opet bjen në këmbë, qe erdhi ne pushtet para pak muajve nuk i han palla për kurgja,bile është aq trim sa qe u qone selam ambasadoreve se ju nuk mund te na përziheni ne punët tona,se rekomandimet e tyre nuk i pranojmë,bile njani nga ata edhe e quajti Ambasadorin e Amerikës palaqo.Unë nuk e di se pse këta njerëz që u trashen nga pushteti nuk thonin gjate luftës aleatëve tanë mos u përzini ne luftën tonë kur Serbi i ndiqëte e i piqete,por nuk bajshin za luteshin për ndihmë.Bile këta hiq nuk janë trima,por tuxana i ka kapë friga e Gjykatës Speciaës tu mëndu qe do te ju troketë ne derë, këta gadi së nuk bane puq(grushtshtet) ne shtetin e tyre.kur një natë dhjetori te viti te kaluem natën,tinze,kur i tërë populli ishin tu fjete,këta deshtën nga tuta edhe ta shqfuqizojnë këtë Gjykatë për të mos dhëne përgjegjësi për te bamët e tyre.Edhe e kishin çfuqizu Gjykatën Speciale po të mos ishte reagimi i ashpër nga Amabasadori i Juaj Delawie dhe reagimi i ashpër i Departamentit të shtetit Amerikan,por edhe reagimi i Këshillit të Evropës dhe Ambasadorëve tjerë këtu në Kosovë,por hala po çpurdhin në këtë punë,por si dukët janë dorzuar.
-A krejtë qashtu tek është puna a…tha Jems Rubin i tronditur dhe i deshpruar
në sjelljen arrogante te “krahut të luftës” dhë u largu nga telefoni dhe tha:
“Shumë shpejtë e paskan harru të mirën që ua kemi ba gjatë dhe pas luftës”.

Menu Title