[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Akuza të reja kundër gazetares së Radios Evropa e LirëAkuza të reja janë ngritur kundër gazetares së pavarur dhe kontribuueses së Radios Evropa e Lirë, Khadija Ismayilova.

Avokati i saj, Fariz Namazly, tha se akuzat e reja përfshijnë përvetësimin, sipërmarrjen e paligjshme, evazionin fiskal dhe abuzimin e pushtetit.

Ismayilova do të mund të burgoset deri në 12 vjet nëse ajo shpallet fajtore për këto akuza.

Namazly tha se Ismayilova ka hedhur poshtë akuzat e reja kundër saj.

Ismayilova ka qenë në paraburgim që nga 5 dhjetori, pasi ajo u arrestua me dyshimin për nxitjen të një vetëvrasjeje të kolegut të saj.

Ajo është një nga disa aktivistët e të drejtave të njeriut dhe gazetarëve të pavarur, të cilët janë arrestuar nga autoritetet e Azerbajxhanit.

Në fund të dhjetorit, zyra e REL-it nëBaku është bastisur dhe është urdhëruar nga hetuesit që të mbyllet, ndërsa dhjetëra gazetarë ishin marrë në pyetje nga policia për punën që bënin.

Menu Title