[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

Akademia e Flakes se Janarit: Lutfi Haziri: Heronjtë na mësuan se si duhet atdheu e si fitohet liria me sakrificë Gjilan edhe zyrtarisht ka nisur Manifestimi Shumëkulturor “Flaka e Janarit 2021”,  është edicioni 
jubilar i 30-ti me radhë. Manifestimin e ka shpallur  hapur kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili  hapje 
pasi ka përmendur  gjitha përpjekjet për liri  janarët e kuq ndër vite, ka theksuar se pikërisht 30 vite 
 parë nisi rrugëtimin “Flaka e Janarit”, kurse nga ky vit ky manifestim hynë  radhën e manifestimeve 
 kulturës shpirtërore  shqiptarëve dhe vendoset  kalendarin kombëtar  aktiviteteve.   
Haziri ka thënë se heronjtë na mësuan se si duhet atdheu e si fitohet liria me sakrificë, se si kryengritet 
për  drejta e për liri.  
“Të vazhdojmë bashkë, pa dallime, për një qëllim, për një atdhe, për një komb e një flamur, sepse edhe 
hapin e fundit na duhet ta bëjmë bashkë dhe atë hap nuk duhet ndalë për ta quar vendin përpara”, ka 
thënë Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit,  ka shtuar se sivjet  kushte pandemie, ky teatër do  ofrojë  
kulturë e respekt, por gjithnjë vlera  mirëfillta kulturore.  
 
Vlora Dumoshi, ministre e Kulturës  Qeverinë e Kosovës, ka shprehur mirënjohje për familjet e 
dëshmorëve  sollën lirinë, duke shtuar se ky manifestim mbledh artistë nga  gjitha trevat shqiptare, 
është manifestim i vlerave, andaj duhet ta ruajmë e ta kultivojmë atë.  
Sipas Dumoshit, “Flaka e Janarit” meriton mbështetje  Ministrisë.  
Për jetën dhe veprën e Kadri Zekës,  cilit i është kushtuar manifestimi i sivjetmë, ka folur atdhetari 
Bejtullah Tahiri, i cili ka thënë se ndër vite kjo datë e ka gjetur  Zagreb, Shqipëri e Zvicër, por gjithnjë 
është shënuar  mënyrë dinjitoze.  nga vrasja tinëzare e heronjve, Kadri Zeka, Jusuf e Bardhosh 
Gërvalla shpirtërisht gjenden  zemrat e çdo shqiptari.  
Kadri Zeka u brumos me ide patriotike  nga rinia, ai bashkëpunoi me Rexhep Malën e Nuhi Berishën, 
edhe si studentë pati veprimtari  lëvizjen për çlirim, derisa  mërgim pos  publikoi  revista  
ndryshme, ai se bashkë me vëllezërit Gërvalla bëri përpjekjet për bashkim  lëvizjes  shkapërderdhur  
se pas demonstratave  vitit 1981, ai organizoi demonstrata  Evropë, internacionalizoi çështjen e 
Kosovës  botë. Ai dha shembullin   mirë për bashkim.  
“Vrasje e Kadri Zekës dhe e vëllezërve Gërvalla ishte goditje e rëndë, por vepra e këtyre atdhetarëve 
kishte lëshuar rrënjë tek populli shqiptar,  u kurorëzua me luftën çlirimtare  UÇK-së”, ka thënë Tahiri.  
 emër  familjes  Kadri Zekës, ka folur Izmi Zeka,  tha se u bënë 39 vite kur ranë Kadri Zeka e 
vëllezërit Gërvalla, 37 vite kur ranë Rexhep Mala e Nuhi Berisha dhe kur vite e vite kur ranë shumë 
heronjë duke dëshmuar se Gjilani dhe Anamorava ishte qendër e veprimtarisë patriotike  Anamoravë.  
“U jemi mirënjohës  gjithë qytetarëve  Kosovës. Gjilani e Anamorava e kanë historinë e vet. Kur 
nderojmë heronjtë nderojmë vetën tonë, kur nderojmë  kaluarën e nderojmë  ardhmen tonë”, ka 
thënë Izmi Zeka.  
 manifestimin jubilar,  30-tin me radhë janë nderuar familja e heroit Kadri Zeka për kontributin për 
lirinë e shqiptarëve, dy nga themeluesit e këtij manifestimi, Sabit Rrustemi e Hasan Bunjaku, post 
mortum për kontributin  artin letrar dhe atë dramatik u nderua Beqir Musliu si dhe Filharmonia e 
Kosovës, njofton Zyra per Medie e Komunes se Gjilanit, percjelle Botapress.
Menu Title