[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

A ka Putini një ambicie të rrezikshme për ta bashkuar këtë vend me RusinëPresidenti rus dhe ai bjellorus i kanë përkeqësuar mjaft marrëdhëniet në vitet e fundit dhe pas kësaj mund të jenë të fshehura ambiciet e mëdha të liderit të Kremlinit me vendin fqinj,

Rusia dhe Bjellorusia që nga viti 1997, teorikisht janë kanë bërë një “bashkim” të shteteve dhe kanë zbatuar stërvitje të përbashkëta ushtarake, por duket se tani Rusisë nuk po i mjafton kjo. Për më tepër, luftërat në Georgi dhe Ukrainë dhe aneksimi i Krimesë ngjalli pyetje serioze në lidhje me “vëllazërinë” e Rusisë dhe synimet e saj të ardhshme.

Washington Post thotë se ambiciet e Vladimir Putinit po rriten.

Pasi që ekonomia e tij është ende e dobët dhe popullariteti i saj është mashtrues, Putin ka nevojë për sukses spektakolar në politikën e jashtme. Lavdia që pasoi pushtimin e Krimesë ka zbehur, ndërhyrja e tij në Siri është e komplikuar, dhe kjo do të kërkonte një veprim shumë më të madh ushtarak në qoftë se ajo do të marrë një pjesë edhe më të mëdha të Ukrainës. Edhe pse kjo eventualisht mund të vendosë për të investuar përpjekje, në ndërkohë, është e mundur që Rusia do të “gëlltisë” Bjellorusinë.

Pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2014, Presidenti Bjellorusian Alexander Lukashenko ka kërkuar për të mbrojtur pavarësinë e saj dhe duke projektuar një imazh të ndryshme herë pas here sfiduar kërkesat e Rusisë, duke ndjekur një politikë të jashtme të pavarur në një farë mase.

Muajin e kaluar, Lukashenko dhe Putini u takuan të paktën dy herë. Ministri rus i financave njoftoi “integrimin e mëtejshëm” të të dy vendeve.

Menu Title