.
×

A do të mbyllen shkollat për shkak të epidemisë së fruthit? Ja çka thonë nga MASHTSëmundja epidemike Fruthi ka marrë përmasa të mëdha në Kosovë, ndërsa dje është shënuar edhe viktima e parë e kësaj sëmundje.

Drejtori i Klinikës Infektive Hamdi Ramadani ka këshilluar se qytetarët duhet të vaksinohen, dhe ka bërë apel që nxënësit të mos shkojnë në shkolla deri sa të kaloj kjo epidemi.

Por lidhur më këtë Ministria e Arsimit nuk ka marrë asnjë kërkesë zyrtare, kështu ka treguar për Gazetën Blic Valmir Gashi nga zyra për media e Ministrisë së Arsimit.

“Ministria e Arsimit, Shkencën dhe Teknologjisë deri më sot nuk ka pranuar asnjë kërkese zyrtare lidhur me temën në fjalë nga drejtori i Klinikës Infektive në Prishtinë Hamdi Ramadani, sigurisht nëse do të na vinte një kërkesë e tillë, atëherë edhe ne do mund të shikonim se çfarë hapa do kemi mundësi të ndërmarrim në vijim rreth kësaj çështje”, ka thënë Gashi për Blic.

Deri më tash mbi 100 persona janë prekur nga sëmundja epidemike, dhe 20 prej tyre janë duke marrë trajtimin e duhur nga mjekët