[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

350 mijë euro për kompleksin memorial ‘Ibrahim Rugova’ 

Komuna e Istogut sot ka nënshkruar marrëveshje me Agjencinë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës(AMKMK), me vlerë 350,000.00€, për vazhdimin e punimeve në kompleksin memorial dhe muzeun “Ibrahim Rugova” në Istog.

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës janë aprovuar 200,000.00 ndërsa 150,000.00€ nga Komuna e Istogut.

Fillimi i punimeve të memorialit dhe muzeut pritet të nis shumë shpejtë, transmeton gazetametro.net.

Pas të nis ndërtimi i kompleksit, do të fillojnë edhe punimet për vendosjen e shtatores së Presidentit Rugova.

Ndryshe, Ibrahim Rugova është skalitur edhe në një gur tjetër dhe shtatorja e tij qëndron përball parlamentit dhe Qeverisë në Prishtinë.

Menu Title