[responsive-menu menu="logged-in-menu"]

​Kjo është lista e deputetëve të Kuvendit që votuan pro Qeverisë HotiKryeministri i ri i Kosovës, Avdull Hoti, në seancën e sotme të jashtëzakonshme ka marrë 61 vota të deputetëve, 24 kundër dhe një abstenim.

Po sa u votuat Qeveria Hoti, Lëvizja Vetëvendosje filloi me aludimet e spekulimet se nuk ishin votat e plota për formimin e Qeverisë, thanë se një mungoi.

Kuvendi i Kosovës ka sqaruar votimin për Qeverinë Hoti dhe ka konfirmuar se kanë qenë votat AAK-PSD, Nisma Socialdemokrate-AKR dhe Listës Serbe ato që ishin pro.

Kjo është lista e plotë:

Nga LDK:

Arben Gashi

Arben Abrashi

Ardian Shala

Armend Zemaj

Besa Gaxherri

Doruntinë Maloku-Kastrati

Driton Selmanaj

Ekrem Hyseni

Fetah Rudi

Fidan Rekaliu

Frashër Demaj

Hatim Baxhaku

Ilir Ferati

Ilir Tasholli

Kujtim Shala

Lirije Kajtazi

Marigona Geci

Rrezarta Krasniqi

Saranda Musliu

Shkelzen Hajdini

Shkëmb Manaj

Shkumbin Gashi

Valentina Bunjaku-Rexhepi

Vlora Limani-Hajnuni

Xhavit Uka

Nga AAK

Daut Haradianj

Albena Reshitaj

Ali Berisha

Arber Tolaj

Bekë Berisha

Gazmend Abrashi

Gazmend Syla

Pal Lekaj

Rasim Selmanaj

Shkumbin Demaliaj

Teuta Haxhiu

Time Kadrijaj

Nga Lista Serbe

Igor Simiq

Branislav Nikoliq

Ivan Todosijeviq

Jasmina Dediq

Ljubinko Karadziq

Miliana Nikoliq

Milosh Pereviq

Slavko Simiq

Verica Qeraniq

Zoran Mojsiloviq

Nga Nisma Socialdemokrate

Haxhi Shala

Albulena Balaj-Halimaj

Behgjet Pacolli

Endrit Shala

Fatmir Limaj

Mirlinda Sopi-Krasniqi

Minoritetet jo serbe:

Albert Kinolli

Adem Hoxha

Fidan Jilta

Fikrim Danka

Rasim Demiri

Duda Balje

Veton Berisha

Etem Arifi

Ndërkohë, përveç 29 deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje të cilët nuk kanë marrë pjesë në seancë dhe 24 deputetëve të PDK-së që kanë votuar kundër në seancën e sotme, nuk është votuar edhe nga katër deputetë të koalicionit.

Menu Title